مراقبت از دندانهای کودکان در هنگام بازی

1562 بازدید چاپ

بازی کردن

توصیه هایی برای والدین

اگر فرزند شما فوتبال، هاکی یا ورزش دیگری بازی می کند که ممکن است دهان ضربه خورده یا آسیب ببیند، برای آموزش و بازی باید از گارد ایمنی دهان استفاده نمایید. استفاده از محافظ دهان در پیشگیری از آسیب بخوبی پذیرفته شده است و حتی برخی از ورزشها و بازیها به کلاه ایمنی یا محافظ صورت احتیاج دارند.

آسیب و حادثه

اگر دندان کودک شما آسیب دیده یا درآمده است، مراجعه فوری به دنادنپزشک متخصص ضروری است. آسیب و حادثه می تواند منجر به آسیب به بافت نرم و سخت شود از جمله جراحت لثه، لبها یا دندان، استخوانهای دندان، افتادن کل دندان و شکستن فک.

یکی از مهمترین آسیبها به دندان دائمی افتادن از اسکیت برد، افتادن با کفش اسکیت، و اسکوتر است. حوادث می توانند در هر مکانی رخ دهند و مطالعات نشان داده است که تعداد حوادث مشابهی در خانه و مدرسه رخ داده است.

از چه کسی اطلاعات بیشتری بگیریم

 • دندانپزشک، بهداشتکار یا دستیار دندانپزشکی
 • دکتر خانوادگی
 • مربی بهداشت

محافظ دهان

اغلب آسیبها و حوادث دهان در صورت استفاده از محافظ دهان قابل پیشگیری هستند. محافظ دهان حرفه ای توسط دندانپزشک ساخته میشود. اثبات شده است که محافظ دهان تعداد و شدت حوادث ناشی از ورزش و آموزشهای ورزشی را کاهش می دهد. اطمینان یابید کودک شما هنگام ورزش از محافظ دهان استفاده می کند. محافظهای دهان آماده در مغازه های فروش لوازم ورزشی موجود می باشند، اما محافظهایی که بطور ویژه برای فرد توسط دندانپزشک ساخته می شود موثر تر و کارامدتر هستند.                           

اگر یک دندان شیری افتاد:

اگر یک دندان شیری افتاد آن را سرجای خود نگذارید. به دندانپزشک مراجعه کنید تا اطمینان یابید مشکل دیگری وجود ندارد.

اگر یک دندان دائمی کنده شد:

 1. دندان را پیدا کنید
 2. آن را از تاج بگیرید
 3. اگر ریشه روی آن باقی مانده است، به آرامی دندان را برای چند ثانیه با شیر یامحلول نمکی (از قبیل محلول لنز) آبکشی نمایید.
 4. سعی نکنید دندان را با مواد تمیز کننده یا سایش تمیز کنید.
 5. اجازه ندهید دندان خشک بماند
 6. اگر می توانید، فورا دندان را در جای خودش قرار دهید. برای اطمینان از اینکه آن را درست نصب کرده اید با دندان سمت مقابل تطبیق دهید. دندان را با فویل آلومینیومی و / یا گاز زدن آرام آن  در جای خود نگهدارید.

 

اگر نمی توانید دندان دائم را در حفره اش قرار دهید:

 1. دندان را در شیر یا محلول نمکی یا فویل پلاستیکی بپیچید. از آب استفاده نکنید.
 2. فورا دندانپزشکی را بیابید تا دندان را جایگزین نمایید.

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات