سفید کردن دندانها (بلیچینگ)

3494 بازدید چاپ

سفید کردن دندان چیست؟

در چه مواردی بکار می رود؟

آماده سازی

چگونه انجام می شود؟

پیگیری

ریسکها

 

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان روشن کردن دندانها و کمک به حذف لکه ها  می باشد. سفید کردن دندان در میان متداولترین فرایندهای دندانپزشکی زیبایی است زیرا ظاهر دندان شما را به مقدار قابل توجهی بهبود می دهد. اغلب دندانپزشکان این کار را انجام می دهند.

سفید کردن دندان یک فرایند یک جلسه ای نیست. برای حفظ این سفیدی هر چند وقت یکبار باید این کار را تکرار کنید.

سفید کردن دندان در چه مواردی بکار می رود؟

لایه خارجی دندان مینا نامیده می شود. رنگ طبیعی دندان با انعکاس و پراکندگی نور از مینا ایجاد می شود، و با رنگ عاج زیر مینا ترکیب می شود.  ژنهای شما روی ضخامت و نرمی مینا تاثیر می گذارند. مینای نازکتر رنگ بیشتری از مینا را نشان می دهد. داشتن مینای نرمتر یا سختتر نیز روی انعکاس نور و در نتیجه رنگ تاثیر میگذارد.

هر روزه یک پوشش نازک (پوسته نازک) روی مینا شکل می گیرد و لکه تشکیل می دهد. مینای دندان نیز حاوی حفره هایی است که می تواند باعث لکه شود.

متداولترین دلایلی که دندان زرد یا لک می شود عبارتند از:

  • استفاده از تنباکو
  • نوشیدن مایعات تیره رنگ از جمله قهوه، نوشابه و چای
  • مسواک نزدن دو بار در روز

با افزایش سن، بدلیل نازکتر شدن مینا و تیره تر شدن عاج دندان کدر تر می شود.

همچنین احتمال وجود لکه درون دندانها وجود دارد. اینها لکه های ذاتی نامیده می شوند. بعنوان مثال لکه های ذاتی می تواند بدلیل استفاده در معرض بیش از حد فلوراید قرار گرفتن در دوران کودکی و زمان رشد دندانها بوجود آمده باشد. یکی دیگر از دلایل آنتی بیوتیکهای تتراسایکلین هستند. این آنتی بیوتیکها در صورتیکه توسط مادر در دوران نیمه دوم بارداری یا توسط کودک در سن 8 یا کمتر مصرف شده باشد، می توانند روی دندانهایی که در این دوران در حال رشد هستند، ایجاد لکه نمایند. تروما (ضربه) نیز می تواند دندان را تیره تر نماید.

سفید کردن دندان بیشتر روی لکه های سطحی (بیرونی) موثر است.

آماده سازی

دیگر مشکلات دندانی می تواند روی موفقیت سفید کردن دندانها تاثیر گذارد. برای مثال، قبل از سفید کردن پوسیدگی ها باید درمان شوند. این بدین علت است که محلول سفید کننده می تواند از طریق نواحی پوسیده عبور کند و به بخشهای داخلی دندان برسد. اگر لثه های شما تحلیل رفته باشد، ریشه های در معرض قرار گرفته دندان شما ممکن است زرد یا بی رنگ شود. مواد سفید کننده آنها را سفید تر نمی کنند.

اگر شما پوسیدگی دندان یا تحلیل لثه دارید، سفید کردن ممکن است دندانهای شما را حساس کند. همچنین سفید کردن روی  مواد سفالی، پارسیل  ها، کرانها یا ونیرها بی تاثیر است.

سفید کردن می تواند در مطب دندانپزشکی و یا در خانه انجام شود. در مطب دندانپزشک ممکن است ابتدا از دندانهای شما عکس بگیرد. این گام به او کمک می کند فرایند درمان را پایش نماید. دندانپزشک شما همچنین دندان شما را بررسی خواهد نمود و سئوالاتی را در مورد علل ایجاد لکه از شما خواهد پرسید.

سپس دندانپزشک یا بهداشتکار، دندان شما را تمیز خواهد نمود. این کار لایه  باکتریایی، ذرات غذا و دیگر موادی را که روی دندان شما ایجاد شده و تشکیل لکه داده اند، پاک خواهد نمود. پس از انجام این کار، فرایند سفید کردن آغاز خواهد شد.

برای سفید کردن در خانه، دندانپزشک شما می تواند قالبهایی را برای نگهداشتن مواد سفید کننده روی دندانهایتان به شما بدهد. ژلهای سفید کردن در خانه، باید هر روز و بمدت 2 تا سه هفته مورد استفاده قرار گیرند.  اگر میخواهید این محصولات را در خانه استفاده کنید با دندانپزشک خود صحبت نمایید. اطمینان یابید که راهنمایهای کافی را دریافت کرده و از خطرات احتمالی این کار برای دهان و دندان آگاهی دارید.

این کار چگونه انجام می شود؟

دو روش اصلی فرایند سفید کردن وجود دارد. سفید کردن ویتال روی دندانی انجام می شود که عصب زنده دارد. سفید کردن غیر ویتال روی دندانهایی انجام می شود که قبلا عصب کشی شده اند و عصب زنده ندارند.

سفید کردن وایتال

متداولترین نوع سفید کردن ویتال دندان استفاده مستقیم از ژل روی سطح دندان است. این ماده حاوی برخی از شکلهای پروکسید هیدروژن است.

سفید کردن دندان می تواند در مطب دندانپزشک یا در خانه انجام شود. سفید کردن در مطب به دندانپزشک این امکان را می دهد که از مواد سفید کننده قوی تری استفاده نماید. استفاده از لیزر برای فعال کردن ژل موثر بوده و این امکان را می دهد که بلیچینگ سریعتر انجام شود.

سفید کردن دندان در مطب اغلب 30 تا 90 دقیقه زمان می برد. شما باید 1 تا 3 بار به مطب مراجعه نمایید. تعداد دفعات مراجعه به روش بکار رفته، شدت لکه ها و مقداری که شما می خواهید دندانتان سفید شود بستگی دارد. لکه های مختلف واکنشهای مختلفی به مواد سفید کننده نشان می دهند.

دندانپزشک شما ابتدا از ماده ای استفاده می کند که لثه های اطراف دندان را پوشانده و از آنها محافظت میکند. سپس عامل سفید کننده را روی دندان قرار خواهد داد.

برخی از مواد سفید کننده  با نور لیزر، نورهای ویژه یا توسط حرارت این نورها فعال می شوند. بعد از اینکه ماده سفید کننده استفاده شد، نور را روی دندان شما روشن خواهد نمود. اگر دندانهای شما بسیار بد تغییر رنگ داده باشند، دندانپزشکتان ممکن است پیشنهاد دهد فرایند سفید کردن را برای چند روز یا هفته در خانه ادامه دهید.

برای سفید کردن در منزل،  دندانپزشک شما از دندانهای شما قالبگیری خواهد نمود و قالبی را برای هر یک از دندانهایتان تهیه خواهد کرد. قالب باید بخوبی فیت دندان باشد. هر چه برای دندان اندازه تر باشد مواد سفید کننده در تماس بیشتری با دندان قرار می گیرند.

در خانه،  شما هر قالب را با یکی از ژلهایی که دندانپزشکتان داده است پر می کنید. ممکن است این قالب را هر روز بمدت چندین ساعت استفاده نمایید. بسیاری از افراد در طول یک یا دو هفته به مقدار سفیدی مورد نظرشان دست می یابند. هر چند این روند برای برخی افراد ممکن است 4 هفته و حتی بیشتر طول بکشد.

شما همچنین می توانید محصولات سفید کننده را خریداری نمایید. این محصولات حاوی عوامل سفید کننده ضعیفتری نسبت به انچه دندانپزشکان به شما می دهند هستند. بنابراین سفید شدن ممکن است بیشتر طول بکشد.

عامل سفید کننده بصورت ژل داخل قالب یا نوارهای چسبی روی دندان شما بکار می رود. خمیردندانهای سفید کننده نیز در دسترس هستند. آنها حاوی مواد ساینده ای هستند که لکه ها را از روی مینا پاک می کند.

 

سفید کردن غیر وایتال

سفید کردن وایتال ممکن است ظاهر دندانی را که روت کانال تراپی شده بهبود ندهد زیرا لکه درون دندان است. در این مورد، دندانپزشک شما ممکن است فرایند دیگری را برای تمیز کردن داخل دندان انجام دهد. او ممکن است ماده سفید کننده را در داخل دندان قرار دهد و یک پر کردگی موقت روی آن بگذارد. دندان بمدت چند روز به همین حالت رها خواهد شد. شما ممکن است نیاز داشته باشید این کار را فقط یکبار انجام دهید و یا این کار را تا زمانیکه سفیدی حاصل شود تکرار نمایید.

پیگیری

اگر متوجه شدید که لثه هایتان سفید یا زخم شده اند به دندانپزشک مراجعه نمایید. سفید کردن یک راه حل دائمی نیست. لکه ها ممکن است دوباره برگردند. اگر شما سیگار بکشید یا مقدار زیادی غذاها و نوشیدنی های رنگی مصرف کنید ممکن است در کمتر از یک ماه سفیدی برگردد. اگر از این منابع ایجادلکه اجتناب نمایید، ممکن است این درمان بمدت 6 تا 12 ماه باقی بماند.

سفید کردن مجدد می تواند در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام شود.  اگر در خانه ژل سفید کننده و قالب دندان دارید شما می توانید در هر زمان که نیاز بود سفید کردن را انجام دهید. در رابطه با برنامه سفید کردن با دندانپزشک خود صحبت نمایید. شما می توانید در رابطه با بهترین مواد با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

ریسکها

امکان تاثیرات جانبی جدی بر اثر سفید کردن غیر محتمل است، هرچند در برخی از افراد دندانهایشان ممکن است برای مدت کوتاهی حساس شود. همچنین ممکن است لثه های شما دچار سوزش شود. خانمهای باردار نباید دندانهایشان را سفید کنند. تاثیرات مواد سفید کننده روی رشد جنین ناشناخته هستند.  اما این کار باید تا به دنیا امدن کودک به تاخیر بیافتد.

 

دیدگاه ها

مهدی
1395/04/03
این مرکز از نظم و نظافت خوبی برخورداراست باتشکر

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات