کودکان و غذاهای دوستدار دندان

2038 بازدید چاپ

آیا شما به فرزندان خود غذاهای دوستدار دندان دندان می دهید؟

بسیاری از والدین تلاش می کنند به فرزندان خود تنقلات و غذاهایی را بدهند که برای بدن آنها – از جمله دندانهایشان- مفید باشد. بسیاری از کودکان مشتاق تنقلاتی هستند که دست دوستان خود می بینند یا فست فودهای شکری یا چسبنده ای که در تبلیغات تلویزیونی یا مغازه ها می بینند. این غذاها برای سلامت دندانها مضر هستند.

بنابراین والدین چه کاری باید بکنند؟

کارشناسان بر این عقیده اند که یک کودک برای رشد مناسب و سالم بودن به تمامی گروههای مهم غذایی نیاز دارد. زمانیکه غذاهای شکری و چسبنده به رژیم غذایی کودک وارد می شوند، ریسک پوسیدگی بالا می رود. این بدین دلیل است که برخی از باکتری های موجود در دهان از این مواد غذایی شکری و چسبنده برای تولید اسید استفاده می کنند. اسید به حد کافی قوی هست که بتواند مینای دندان را حل کرده و منجر به پوسیدگی شود.

برای کمک به کودک جهت انتخاب غذاهای هوشمندانه، مواردی وجود دارد که والدین باید انجام دهند:

شناسایی غذاهایی که ریسک بالایی در مورد پوسیدگی دندان دارند:  اغلب مردم می دانند شیرینی ها از جمله کلوچه ها، شکلات و کیک برای سلامت دندان مضر هستند. اگرچه، برخی از غذاها خیلی مشهود نیستند. خوراکیهایی که به دندان می چسبند از جمله شکلاتها و کلوچه ها می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند. این غذاها شامل برخی از غلات، چیپس ها،  کلوچه ها و حتی میوه های خشک شده می شوند.

محدود کردن تعداد تنقلات در طول روز: به یاد داشته باشید که در هر زمانی که شما به بچه غذا یا تنقلات می دهید، یک عامل باکتری ایجاد پوسیدگی را نیز به دهان اضافه می کنید. این بسیار اهمیت دارد که رژیم غذایی کودک شامل مواد مغذی در وعده های غذایی و تنقلات باشد. اما خوردن مستمر تنقلات بعنوان ریسک پوسیدگی بشمار می رود.   

محدود کردن غذاهای حاوی شکر در تنظیم وعده های غذایی: همه ما از خوردن غذاهای شیرین لذت می بریم. اما محدود کردن چنین موادی در وعده های غذایی کودک، درست مانند محدود کردن چنین میان وعده هایی، می تواند ریسک پوسیدگی را کاهش دهد.

بجای نوشیدنی های حاوی شکر یا آبمیوه، آب یا شیر را انتخاب کنید: آنچه که کودکان مینوشند درست به اندازه آنچه می خورند اهمیت دارد. نوشیدن آبمیوه، سودا، یا دیگر نوشیدنی های شکری شکر را روی دندان نگه می دارد. این امر می تواند به پوسیدگی دندان کمک نماید. انتخاب شیر یا آب به سالم نگاه داشتن دهان و بدن کودک شما کمک می نماید.  

تنها غذاهای مغذی را در خانه نگهداری کنید: بیشتر میوه و سبزیجات را به فرزندان خود پیشنهاد دهید. پنیر را بعنوان بخشی از نهار یا میان وعده سرو کنید. در صورتیکه شما چنین غذاهایی بخورید، احتمال اینکه فرزندتان نیز چنین عادات غذایی پیدا کند بیشتر است.

به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی مناسب تنها یکی از روشهای پیشگیری از پوسیدگی است: اطمینان یابید که فرزندتان دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک می زند. همچنین شما باید بطور منظم و بمنظور چکاپهای دوره ای فرزند خود را نزد دندانپزشک ببرید.

 
   

 

 

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات